11 Ağustos 2012 Cumartesi

Keçi Sütünden Yoğurt

    Daha önce de denemiştim yoğurt yapmayı. Antalya'da velilerimiz sağolsun süt istediğimizde getiriyorlardı. Ama ben kıvamı bir türlü tutturamamıştım. İzmir'e gelince de süt aramak zor geldi. Paket sütten yapmak da tıpkı hazır yoğurt almak gibi diye düşündüm ve boşverdim açıkçası. 
    Ama dün eşim işe gidip gelirken geçitiği köyden 2,5 kg keçi sütü almış gelmiş. Bende internette biraz araştırma yaptım ve sonuç aşağıdaki gibi oldu. Bu kez başardım galiba. Hem de çok kolay oldu. Nasıl mı? 
    Önce sütü tülbent bulamadığım için bir peçete yardımıyla süzdüm. Bir az uzun sürdü ama olsun. Daha sonra orta ateşte kaynayana kadar bekledim. Kaynayınca altını kısıp 5-6dk. daha bekledim. Bekledim derken ocağın başında gerçekten bekledim. Çünkü sütün ne zaman kabarıp taşacağı belli olmuyor :) Sütü ılınması için bir az beklettikten sonra üzerinde oluşan kaymağı tahta bir kaşıkla aldım. Bir ara yenmek için dolapta bekliyor. 
   Sütün içine serçe parmağımı soktum ve 8'e kadar saydım. Bu sürede ısıya dayanabildiğim zaman bir tatlı kaşığı yoğurdu ılınmış sütten alarak sulandırdım ve cam kaba döktüğüm sütün içine yavaşça boşalttım. Bu arada yoğurdu mayalayacağımız kabın kesinlikle metal olmamalıymış. Nazik bir şekilde iki kez tahta kaşıkla karıştırdım. Çok karıştırmamak gerekiyormuş. Tencerenin kapağını kapattım ve onu sarıp sarmaladım. Tam 7 saatten sonra onu sarsmadan örtülerin arasından çıkarıp buz dolabına koydum. Buz dolabında geçirdiği 6-7 saatten sonra yenmeye hazır.
    Bunlarda köy yumurtalarımız. Eşimin gözü önünde tavukların altından alınıp mutfağımıza gelmiş. Serbest dolaşan ve doğal beslenen tavuklar :)
   Yiyecek ve içeceklerde yapılan bunca sahtekarlıktan sonra sanırım en güzeli bu şekilde beslenmek. 
      Bence sizde denemelisiniz.

5 yorum:

 1. Mis gibi tazecik ve doğal. Ellerinize sağlık:)

  YanıtlaSil
 2. Keçi sütlü muhteşem dondurma ve peynirden sonra sıra yoğurtta :) Eminim harika olmuştur. Ellerinize sağlık

  YanıtlaSil
 3. Anne sütüne en yakın süt olan keçi sütünün, yeni doğan bebeklerin beslenmesinin yanı sıra birçok hastalığın tedavisine de yardımcı oluyor.AOÇ ürünlerini artık İstanbul’da bulabilirsiniz.Çocukluğunda AOÇ sütünü içmiş anneler çocuklarını da AOÇ sütüyle büyütmek istiyorlar.Artık İstanbullu anneler de AOÇ keçi sütünü bulabilecekler.
  AOÇ İstanbul iletişim:0216 567 3836 www.aocistanbul.com

  YanıtlaSil